Spektakle

On The Worlds’ Edge - Na krawędzi światów

Spektakl zrealizowany na zimowym obozie JDC 2011 w Borku. Spektakl zrealizowany został według pomysłu Andrzeja Starowicza, a choreografie przygotowywał także Mariusz “Maniek” Kotarski, jeden z najlepszych tancerzy hip hopowych w kraju, znany także na świecie.
 

Historia dzieje się w post-apokaliptycznym świecie, spustoszonym przez nuklearną wojnę (nazwaną Wielką Wojną). Miasta przemienione zostały w ruiny, a przestrzeń je oddzielającą pokrywa pustkowie. Ludności  brakuje jedzenia, żyją jak żebracy, nie mając źródła ciepła ani podstawowych środków do żīcia. Trwa nieustanna walka o pozostałości po zdobyczach technologicznych współczesnego świata oraz przede wszystkim - o wodę. Po katastrofie, ludzkość zupełnie straciła dostęp do tego podstawowego środka. Wszystkie złoża wody są zanieczyszczone i jakikolwiek kontakt z nią wywołuje bolesną śmierć. Jedynym sposobem na uzyskanie wody są wybudowane w nielicznych miejscach na świecie filtry.
 

“Na krawędzi światów” przedstawia wydarzenia w jednym z większych ludzkich siedlisk, gdzie całkowity dostęp do wody kontrolowany jest przez Sabakę - brutalnego wodza, dowodzącego oddziałem uzbrojonych bandytów. Jego ludzie rządzą zrujnowanym światem, gnębiąc biedaków, a samemu pławiąc się w bogactwach. Fabuła przeplata wątki dziejące się w dwóch “światach” - na pełnym bogactw dworze Sabaka, gdzie ludzie żyją dostatnio, wręcz dekadencko i w znajdującej się za murami twierdzy wiosce.
 

Jedyną osobą, która może stawić czoła panującemu porządkowi jest Profesor - odrobinę szalony naukowiec. Jest to jeden z nielicznych, pozostałych na świecie uczonych, obecnie na usługach Sabaki. Pracuje nad odzyskiwaniem straconych podczas wybuchu technologii oraz nadzoruje filtrowanie wody. Potajemnie spotyka się także z Roksaną, córką Sabaki. Ich romans zostaje wykryty, a Profesor skazany zostaje na banicję i wyrzucony poza mury miasta.
 

W końcowych scenach, Profesor nieustannie walczy o miłość i życie ukochanej. Przesłaniem spektaklu jest pochwała równości i wzajemnego szacunku.
 

Po realizacji spektaklu, całość została rozwinięta do postaci scenariusza gotowego do zrealizowania na scenie teatrów.


 

Daydreamer

Spektakl zrealizowany na letnim obozie 2011 w Borku. Scenariusz jest taneczną adaptacją historii z “Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Zrealizowany został przez Andrzeja Starowicza wspólnie z Pawłem Kuryło - uznanym tancerzem i choreografem, na co dzień pracującym w Paryżu. A udział w tworzeniu choreografii, poza Andrzejem Starowiczem mieli Paweł Kuryło, Grzegorz “Molo” Moczko, Katarzyna Nowakowska, Roksana Saniuk, Michał “Antonio” Topolski, Łukasz Zięba.
 

Historia przedstawia poszczególne sceny z “Akademii Pana Kleksa”, ukazując poszczególnych boahterów pod kątem ich marzeń i pragnień. Jest także wzbogacona o sceny przygotowane przez Andrzeja Starowicza, które nie występują w oryginalnej twórczości Brzechwy.
 

Całość jest luźną adaptacją tetralnego klasyka, łączy na scenie zarówno profesjonalnych tancerzy, jak i bogate role dziecięce (występują najmłodsi tancerze z grup JDC KIDS).

Nasi partnerzy